Kliknite tukaj, da si ogledate profil, kot ga vidijo drugi

Urejevalnik besedil vi

  Urejevalnik besedil vi je najbolj razširjen urejevalnik na linux sistemih, njegova uporaba pa zaradi drugačnosti predvsem začetnikom predstavlja kar nekaj težav.
 
 
1
 
 

Datoteko v urejevalniku besedil vi odpremo z ukazom

vi ime_datoteke

V kolikor datoteka obstaja, se bo odprla, v nasprotnem primeru pa se bo ustvarila nova datoteka.

 
 
2
 
 

Najprej moramo vedeti, da urejevalnik vi deluje v več načinih, pri čemer sta najpomembnejša ukazni način in način za urejanje.

Privzeto je ob zagonu izbran ukazni način.

Če želimo v njem pisati ali popravljati tekst, moramo najprej preklopiti v način za urejanje.

To storimo s pritiskom na tipko i ali na tipko Insert.

 
 
3
 
 

Na dnu okna bi sedaj moralo biti izpisano INSERT, kar pomeni da smo v načinu za urejanje.

Sedaj lahko poljudno urejamo ali dodajamo tekst.

 
 
4
 
 

Ko zaključimo z urejanje besedila, moramo preklopiti nazaj na ukazni način.

To storimo s pritiskom na tipko ESC.

Priporočljivo je, da vedno pred ukazi pritisnete tipko ESC, saj boste tako prepričani, da se res nahajate v ukaznem načinu.

Datoteko lahko sedaj shranimo tako, da napišemo :w in pritisnemo tipko enter.

 
 
5
 
 

Ukazni način je drugače zelo bogat, na tem mestu pa bom omenil samo ukaza za brisanje in leplenje vrstic, ki se pri urejanju uporabljata precej pogosto.

dd - brisanje vrstice
yy - prilepi vrstico

 
 
6
 
 
 
 
Komentiraj
 
 
 
 
 
18.8.2013, 22:35
Vim je naprednješi urejevalnik in ga zato tudo bolj priporočam.

Vim has been ported to a much wider range of OS's than vi.Vim includes support (syntax highlighting, code folding, etc) for several popular programming languages (C/C++, Python, Perl, shell, etc).Vim integrates with cscope.Vim can be used to edit files using network protocols like SSH and HTTP.Vim includes multilevel undo/redo.Vim allows the screen to be split for editing multiple files.Vim can edit files inside a compressed archive (gzip, zip, tar, etc).Vim includes a built in diff for comparing files (vimdiff).Vim includes support for plugins, and finer control over config and startup files.Vim can be scripted with vimscript, or with an external scripting language (e.g. python, perl, shell).


changed: sunka (18.8.2013, 22:36)
 
 
 
 
19.8.2013, 2:00
V večini modernih linux distribucij je danes tako ali tako, da ko zaženeš vi, se v ozadju zažene vim.

Vsekakor pa je vim res precej boljši. Če ne drugega , podpira undo z ukazon :u, kar pride zelo prav.


 
Prijava in registracija
 
 
 
Zmaga.com ponuja brezplačno in razumljivo učenje računalniških programov, vas na enkraten način spozna z različnimi svetovnimi jeziki, s podrobno obrazloženimi recepti prikaže čare kulinarike in vam prežene strahove pred domačimi opravili.
 
 
Poleg tega lahko prebirate poučne članke, ki so namenjene širjenju naše splošne razgledanosti ter preverite svoje znanje z priljubljenim in enostavnim sistemom za preverjanje znanja. Če med vsebinami, ki se dodajajo vsak dan, ne najdete želenega znanja, je za vaša vprašanja na voljo dobro obiskan forum, kjer lahko tudi aktivno sodelujete. V primeru, da bi radi svoje praktično znanje delili z ostalimi, pa to lahko storite preko preprostega vmesnika za dodajanje vsebin. Zmagajte z znanjem z Zmaga.com!