Kliknite tukaj, da si ogledate profil, kot ga vidijo drugi
 
Domov > Forum > Računalništvo

Pomlad je tu in medved tudi

 
 
28.3.2010, 19:10
Pomlad je iz brlogov prignala tudi medvede, ki so že dejavni na Notranjskem in Kočevskem, kjer pridno iščejo hrano. Opozorilo ob srečanju z njimi tako ni odveč.

Kje je medvedov dom?
Notranjski Snežnik, območje Krima, Kočevskega in Kočevskega roga je medvedov dom, je novinarki Radia Slovenija Sabrini Mulec povedal Dekleva in dodal, da si nihče ne želi nepotrebnih konfliktov. Vendar pa se populacija medvedov širi tudi drugam, saj medved v zadnjem času osvaja Brkine, se širi proti morju, proti Tolminskemu, Hrušici in Nanosu, je dodal Dekleva.

Kako ravnati ob srečanju z medvedom pa si lahko preberete več v PDF datoteki na naslovu http://www.life.zgs.gov.si/documents/Sre....

Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Več na http://www.rtvslo.si/okolje/pomlad-je-tu....

 
 
 
29.3.2010, 6:07
Sam sem ga srečal dvakrat. Najbolje je, da obstaneš in počakaš, da gre svojo pot. Če pa pride do tega, da bi moral teči, nikakor ne teci navkreber , saj je medved preklemano hiter. Baje je bolje, da tečeš navzdol, ker ima sprednje tace. Na srečo mi tega še ni bilo treba preizkusiti.
 
 
 
4.6.2013, 10:08
Kaj storiti ob srečanju z medvedom?
Napadi medveda na človeka so v splošnem zelo redki, vendar za to obstaja možnost in lahko pride do nastanka poškodb. To možnost lahko zmanjšamo, če upoštevamo nekatera preprosta navodila obnašanja v gozdu. Vedeti moramo, da naš rjavi medved ne napada ljudi kot plen – za hrano, ampak do napada pride, če se ob nekaterih posebnih okoliščinah – srečanjih, medved človeka toliko ustraši, da se odloči, da ne bo zbežal, ampak se bo branil.

Do napada navadno pride, kadar medveda presenetimo in se znajdemo v njegovi neposredni bližini, ko nas ne pričakuje, oz. nima časa za umik. To je pogosteje pri samicah z mladiči, saj se ti ne morejo hitro umikati.

Zato priporočamo:

- imejmo ob sprehodih v gozd vedno psa na povodcu, v spomladanskem obdobju (maj – junij) pa celo odsvetujemo sprehajanje s psom v gozdovih na območjih, kjer je stalno prisoten tudi medved;

- med hojo po gozdu, še posebej, če je območje slabo pregledno, bodimo glasnejši in s tem medvedu že na daleč sporočimo, da prihajamo – npr. glasno hodimo, prepevamo, žvižgamo, se pogovarjamo, brcnimo kamen, udarimo s palico po deblu drevesa …, ni pa potrebno kričati, da ne motimo »gozdnega miru«;

- kadar medveda opazimo od daleč, se mirno umaknimo v smeri prihoda; če medved prihaja v našo smer in nas še ni zaznal, ga z mirnim glasom opozorimo nase in v večini primerov se bo umaknil;

- ko medveda srečamo v neposredni bližini (tudi medvedke z mladiči), se predvsem potrudimo, da ostanemo čim bolj mirni in ne delajmo hitrih gibov ali krikov, ki bi medveda prestrašili; obstanimo in se nato počasi zadenjsko umaknimo; - če se medved zapodi proti nam, obstanimo ali se ulezimo na tla; skoraj vedno se bo medved ustavil, še preden pride do nas (gre za lažni napad, pri čemer ne pride do fizičnega stika);

- za zaščito v primeru napada medveda je učinkovito tudi obrambno razpršilo proti medvedom (»bear spray«), ki je na voljo tudi v nekaterih trgovinah v Sloveniji.

- nikoli ne tecimo, saj s tem povečamo možnost napada; izjema je, kadar se lahko umaknemo na varno v nekaj korakih;

- ne zadržujmo se v bližini trupel poginjenih živali ali neprevidno in nezakonito odvrženih klavniških odpadkov;

- poskrbimo, da v okolici svojega domovanja ni dostopnih organskih virov hrane za medvede (smeti, klavniški odpadki, tropine, nezavarovani čebelnjaki, smetnjaki in komposti), saj ti navajajo medveda na prisotnost človeka in so eden ključnih vzrokov težav z medvedom;

- ne približujmo se medvedjim mladičem, tudi če so videti zapuščeni, če jih opazimo se čim prej umaknimo;

- med oktobrom in majem ne hodimo v bližino medvedjih brlogov in nikoli vanje; - nikoli namerno ne ponujajmo medvedom hrane (tudi mladičem!).

Dobro je vedeti tudi:
- agresivno človekovo reagiranje ob srečanju z medvedom, kot je obmetavanje s kamenjem in drugimi predmeti v nekaterih primerih medveda sicer res lahko odžene, vendar se navadno medved v takih situacijah počuti še bolj ogroženega, kar možnost napada močno poveča, zato tega početja ne priporočamo;

- medved, ki se dvigne oz. postavi na zadnje noge, ne izkazuje agresivnosti, ampak želi dobiti le boljši pregled nad okolico; pomaga, če spregovorimo z mirnim glasom; tako bo hitreje spoznal, da ima opraviti s človekom in se nam bo umaknil.

Pripravil: Zavod za gozdove Slovenije in Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani.

Več informacij in vir na http://www.medvedi.si/



changed: NikMan (4.6.2013, 10:13)
 
 
 
10.4.2014, 21:40
Prepričan sem, da je fotografija z dvema malima medvedoma photoshop.


spremenjeno: podtalje (10.4.2014, 23:19)
 
 
 
10.4.2014, 23:22
Glede na to, da gre za profesionalnega fotografa (Ron Niebrugge), ki se ukvarja s slikanjem narave na Aljaski, jaz o tem ne bi bil tako prepričan.
 
 
 
15.5.2014, 19:42
Dodam še če moraš teči in če imaš nahrbtnik ga odvrzi medved ga bo najprej povohal in boš s tem dobil dragocene sekunde!
 
 
 
1.2.2017, 7:58
Zanimiv članek na http://www.rtvslo.si/okolje/novice/je-me....

 
 
Prijava in registracija
 
 
 
Zmaga.com ponuja brezplačno in razumljivo učenje računalniških programov, vas na enkraten način spozna z različnimi svetovnimi jeziki, s podrobno obrazloženimi recepti prikaže čare kulinarike in vam prežene strahove pred domačimi opravili.
 
 
Poleg tega lahko prebirate poučne članke, ki so namenjene širjenju naše splošne razgledanosti ter preverite svoje znanje z priljubljenim in enostavnim sistemom za preverjanje znanja. Če med vsebinami, ki se dodajajo vsak dan, ne najdete želenega znanja, je za vaša vprašanja na voljo dobro obiskan forum, kjer lahko tudi aktivno sodelujete. V primeru, da bi radi svoje praktično znanje delili z ostalimi, pa to lahko storite preko preprostega vmesnika za dodajanje vsebin. Zmagajte z znanjem z Zmaga.com!